Wymiana dysku twardego w laptopie

wymiana dysku twardego w laptopieWymieniając dysk w laptopie musimy pakować i wysłać go z powrotem do producenta lub dostarczyć do  lokalnego serwisu. Tak czy inaczej, trzeba żyć bez swojego ukochanego komputera na czas naprawy. Na szczęście, większość dzisiejszych notebooków pozwalają na łatwy dostęp do  dysków twardych i niektórych innych podzespołów. W artykule, przedstawimy co warto wiedzieć o wymianie dysku bez ponoszenia dużych kosztów.

Wymiana dysku twardego w laptopie

Krok 1: Wybierz dysk

dyski ssd czy hddStandardowe dyski w nowoczesnych laptopach zastosowane dyski hdd 2,5 cala. Większość dysków do laptopów sprzedawane są dziś 2,5 cala o prędkości 4200 rpm, 5400 rpm lub 7200 rpm, oferując pojemność 320GB/500GB/1TB lub więcej.

Ceny różnią się w zależności od pojemności, prędkości obrotowej, szybkości transmisji i wielkości pamięci buforowej (cache). Na przykład, twardy Seagate Constellation.2 500GB, który obraca się z prędkością obrotową 7200 rpm i ma rozmiar cache 65 536 będzie kosztować około 650zł. Porównując dysk w wolniejszym (Toshiba SSHD 2.5” 500GB) prędkość wirowania dysku będzie 5400obr/min, bufor 32MB, transfer dysku 6GB/s za dysk musimy zapłacić około 285,00zł. Wydajne dyski kosztować będą więcej i zwykle oferują dodatkowe funkcje, takie jak szyfrowanie i wzmocnienie ochrony przed napięciem. Nowy dysk będzie szybszy i pomieści więcej danych niż jego poprzednik, ale jego najważniejszym parametrem jest to czy jest zgodny z kontrolerem dysku, Twojego laptopa. Serial ATA (SATA) oraz Ultra ATA / IDE są to typowe złącza stosowane w urządzeniach przenośnych. Typowy ATA / IDE 2.5-calowy dysk twardy laptopa ma złącze 44-pinów i cztery zworki (przypominające dyski IDE z komputera stacjonarnego). A dyski SATA posiadają standardowe złącze SATA, niektóre laptopy wykorzystują opatentowany pin łączący dysk z płyta główną. Złączę musi być odłączone od starego dysku i połączony z nowym.

Większość sprzedawców internetowych dysków do laptopów zapewni kompatybilność dysków na wykresie, który zawiera listę prawie każdego popularnego modelu który będzie współpracował z nim. Pamiętaj, aby zrobić trochę weryfikacje przed dokonaniem zakupu nowego dysku.

Krok 2: Archiwizacja danych z dysku

archiwizacja-danychIstnieje wiele sposobów, aby przesłać pliki ze starego dysku (zakładając, że nadal działa) na nowy dysk. Za pomocą oprogramowania takiego jak Acronis True Image lub Norton Ghost. Inna możliwość: można po prostu skopiować dane do pustego nośnika CD lub DVD lub do przenośnego zewnętrznego urządzenia Serial ATA (eSATA) lub pamięci USB, ale w zależności od rodzaju i ilości danych, kopiowanie może być czasochłonne.

Krok 3: Wyjmij dysk twardy

hdd25W laptopie dysk twardy jest zwykle łatwy do wyjęcia lub instalacji, proces wymaga nic więcej niż zestaw śrubokrętów, dobrze oświetlone miejsce do pracy, oraz instrukcję obsługi (service manual).

Zanim cokolwiek zrobisz, odłącz baterię, aby uniknąć ewentualnego uszkodzenia płyty głównej. Obróć laptopa do góy nogami i zdejmij panel oznaczony HHD. Dyski twarde od laptopów zwykle są dostępne od dołu lub z boku obudowy.

Jeżeli masz wątpliwości, jak fizycznie wyjąc dysk, zapoznaj się z instrukcją obsługi lub odwiedzić witrynę www producenta z szczegółową instrukcja. Ponadto, sprawdź forum użytkowników opartych do dyskusji na temat Twojej marki laptopa. Na forum bardzo często posiadają bogate raporty z pierwszej ręki.

Został usunięty dysk z obudowy, możesz następnie odłączyć zestaw szyn montażowych z jego boków. Jeśli takie są zamontowane do dysku, następnie szyny przenieś na nowy dysk twardy. Jeżeli w dysku została taśma łącząca dysk twardy, umieść ją na nowym dysku. Uważaj na uszkodzenie taśmy sygnałowej może spowodować, dysk bezużyteczny.

Masz problem z wymianą dysku twardego? Zadzwoń! 
Ogólnopolskie Pogotowie Komputerowe 24h

Krok 4: Instalacja dysku twardego

jak zdemontować dysk twardyNastępnie zainstaluj dysk w laptopie w odwrotny sposób, tak jak stary dysk został usunięty. Jeżeli poczujesz opór, lub jest napęd nie pasuje prawidłowo, wyjmij i spróbuj ponownie, Nie wolno go wsuwać na sile, poszukaj przeszkody i upewnij się czy został zainstalowany prawidłowo i czy wszystkie śruby mocujące są wkręcone prawidłowo.

Krok 5: Konfiguracja nowego dysku

Po włączeniu komputera, pamiętaj o ponownym podłączeniu baterii. Bios powinien automatycznie wykryć nowy dysk. Jeśli utworzona bootowalną płytę kopi zapasowej dysku lub kompletny obraz, umieść ją w napędzie optycznym i postępuj zgodnie z instrukcjami oprogramowania do przywracania danych. W przypadku czystej instalacji systemu Windows, należy użyc oryginalnego nośnika.  Postępuj w tym wypadku zgodnie z instrukcjami formatowania i partycjonowanie i zładuj system operacyjny. Po zakończeniu instalacji systemu operacyjnego, można rozpocząć instalacje niezbędnych sterowników oraz instalacje programów. Następnie skopiuj wszystkie dane, jakie przechowywane na dyskach zewnętrznych lub płytach i teraz możesz się cieszyć nowym horyzontem przechowywania danych.

Poradnik filmowy : wymiana dysku w laptopie

2 myśli nt. „Wymiana dysku twardego w laptopie

  1. Janusz

    Jak nie jest na gwarancji to można samemu wymieniać. Może wydawać się ciężka sprawa, ale wcale nie jest. Przy tym poradniku wszystko pójdzie dobrze 😀

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *